B2B’ler! Sıkıcı Olmak Kaderiniz Değil!

Pek çok B2B sıkıcıdır. En azından konularıyla ilgisi olmayanlar için kendilerinin sıkıcı olduklarını düşünürler.Sıkıcı bir firma oldukları konusundaki bu benlik algıları kendiliğinden gerçekleşen bir kehanete dönüşür.Çünkü zaten sıkıcı olduklarını düşündükleri için daha da sıkıcı davranırlar. Sıkıcı yazarlar. Sosyal medya paylaşımlarını sıkıcı yaparlar.

Size iyi bir haberimiz var! Sıkıcı olmak zorunda değilsiniz!

Bizler her şirketin, hatta en sıkıcı B2B’nin bile, sıkıcı olmayabileceğini düşünüyoruz. Bir B2B örneği üzerinden gidelim. Hayvanat bahçelerine ve araştırma üniversitelerine büyük barınak nemlendirme sistemleri satıyorlar.
Kulağa oldukça sıkıcı geliyor. Barınak nemlendirme sistemi de nedir?
İşte bu noktada B2B yaratıcılığını konuşturmalı.

Pitonlar size minnettar!

social works

Barınak nemlendirme sistemleri ile ilgili çok insan olmayabilir ama pitonlar, yağmur ormanlarının korunması ile ilgilenen çok insan var.

Anlaşılması güç, çoğu kişiye manasız gelebilecek nitelikte ürün ya da hizmete sahip olan B2B’ler daha geniş izleyici kitlesine ulaşabilmek için mutlaka bakış açılarını değiştirmeli ve hem anlaşılır hem de çekici bir açı tercih etmeliler. Bu sayede sosyal medyada ilgi çekebilecek bir fikir ya da girişim yaratabilirler.

Diyelim ki bir B2B firma madenlere titreşimli süzme sistemleri için bakım hizmeti veriyor. Titreşimli süzme sistemleri ile ilgili tweet atacak çok insan olmayabilir. Ancak madenlerin ıslahı ya da maden güvenliğinin arttırılması ile yakından ilgilenecek pek çok insan vardır. İşte size sıkıcı olmayan bir bakış açısı!

Sıkıcı olmayan açıyı bulabilirsiniz. Bulduğunuzda da sizi kimse tutamaz.

Kaynak : https://blog.kissmetrics.com/social-media-for-b2b/

No Comments

Post A Comment