B2B’ler için Sosyal Medya Neden Bu Kadar Önemli?

B2B’ler için Sosyal Medya Neden Bu Kadar Önemli?

Sosyal medyaya angaje olması gereken markalar sadece B2C’ler değil. Sosyal medya B2B’ler için de kurumsal pazarlama karmasının önemli bir elemanı. Hatta sosyal medyanın B2C’lere kıyasla B2B’ler için çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. İşte nedeni; 

Birçok B2B firma B2C’lere göre daha az sayıda müşteriye ve gene B2C’lere oranla daha yüksek birim fiyatlandırmaya sahip. Bunun yanı sıra ortalama lead süresi B2B’lerde çok daha uzun. B2B müşterileri tek bir alım gerçekleştirebilmek için çok daha fazla bilgiye, beslemeye, desteğe ve güvene ihtiyaç duyar ve karar verme aşamasına gelene kadar çok çeşitli kanallar kullanırlar; web sayfaları, forumlar, LinkedIn, seminerler, konferanslar, teknik incelemeler, anketler, twitter, üçüncü taraf veri, müşteri geri dönüşleri, kendi çevreleri vs.

icerik_dagitim_kanallari

B2B sosyal angajmanı ve alım gerçekleşme süreci B2C’ye göre çok daha komplekstir. Tüm bu nedenlerle B2B’ler  için sosyal medya önemli bir fırsattır ve bu bloğun en önemli amaçlarından biri de sosyal medyanın B2B’ler için neden bu kadar önemli olduğunu bir parça olsun anlatabilmektir.

Team Social Works

kaynaklar:
http://www.ironpaper.com/webintel/articles/importance-social-media-b2b-enterprise-marketing/#.VgkmFuztmkq

 

1 Comment

Post A Comment