“Advertorial” Nasıl Yazılır & Neden Harikadır?

Öncelikle Advertorial nedir ve iyi bir advertorial nasıl yapılır sorusuyla başlayalım. Advertorial organik bir parçasıymışçasına içeriğin içerisinde kamufle edilmiş bir reklam türüdür.

[Advertorial] = [Advertisement] + [Editorial Content]

Temelde advertorial reklam-verenin içeriğinin bir yayın içerisinde yer alması için ödeme yapması sonucunda ortaya çıkan şeyin içeriğin bir parçası gibi görünmesidir diyebiliriz.  Yani advertorial için New York Times, Wall Street Journal, Time Dergisi ya da BuzzFeed gibi saygınlığı herkes tarafından aşikâr olan bir mecrada kendi reklamınızı yazmanın bir parça sinsice şekli desek çok da yanlış olmaz.

advertorialAncak elbette bu mecralara reklamı öylece yapıştırıp gitmek yeterli olmayacaktır. İnsanların gözüne gözüne girmemesi ve çok da “reklam” kokmaması, yayınladığınız advertoriala gerçekten dikkat çekmek yani “gerçek” görünmesini sağlamak için biraz çaba göstermeniz gerekiyor. İyi bir advertorial için ideal tarif %70’i iyi içerik ile %30 ürün promosyonunun doğru harmanlanmasıdır.

Gelin bunu birkaç örnekle inceleyelim…

[/vc_column_text]

Internette Yayınlanan Advertorıal Örnekleri:

Esasen, advertorial’in amacı, bir yayının/mecranın popülaritesini – güvenirliliğini kullanmaktır. Advertorial ürününüzü pazarladığınız sıradan bir reklam değildir. Reklamın aksine advertorial talep ettiğinden çok daha fazlasını verir. Bir advertorial için harcadığınız her kuruşun uzun süre etkili olmasını, uzun bir yol kat etmesini istersiniz. Ve bunu mümkün kılmak için yayınladığınız şeyi ki bu bir makale, haber ya da post olabilir, insanların beğenmelerini, engage olmalarını sağlamanız gerekir.

İhtiyacınız olan şey insanların makalenizi, yayınınızı paylaşmalarıdır. Ve insanlar genelde eski tip düz, sıradan, konvansiyonel reklamları beğenmez, paylaşmaz ve engage olmazlar. O yüzden unutmayın; doğru advertorial’ın ideal formülü %70 müthiş içerik ve %30 promosyondur. Hedef kitlenize sunduğunuz şey ilgi çekici ve faydalı ise insanlar paylaşmaya, tamamını okuyup ürünü satın almaya çok daha meyilli oluyorlar.

Şimdi büyük firmaların internetteki birkaç advertorial örneğine bakalım:

Hisse Senedi Komisyonculuğu Promosyonu

Aşağıdaki makale Forbes’da yayınlandı.

Makalenin başlığı “İşvereninizin emekli maaşınızı satın alma teklifini kabul etmeli misiniz?” Gayet normal bir makale gibi görünüyor değil mi?

forbes-by-fidelity

Ancak dikkatli baktığınızda Fidelity sponsorluğunda yayınlandığını göreceksiniz. Makale içerisinde Fidelity’nin iyi bir şekilde vurgulanacağını varsaymak hiç de yanlış olmayacaktır. Pek çok insan bu makaleyi normal bir makale gibi okuyacak ve bir bölümünde Fidelity ile karşılaşacak. Böylece herhangi bir reklama kıyasla bu makaleyi beğenmeye ya da paylaşmaya çok daha meyilli olacaklar.

Örnek: Likör markası promosyonu

BuzzFeed’de yayınlanan şu posta bakın.

buzzfeed-by-captain-morgan

Postun başlığı “ Kaptanlar, Komutanlar ve Fatihler Hakkında Bilmediğiniz 15 Gerçek”
Şimdi de biraz daha yakından bakalım. Post sponsoru Captain Morgan, bir likör markası. Görünüşe göre eski dostumuz Captain Morgan BuzzFeed’e bir miktar para vererek bu paylaşıma sponsor oldu ve YouTube sayfasına bir parça trafik çekti.

Bu çalışma için çok iyi bir advertorial örneği diyebiliriz. Eğlence, bilgi ve reklam üçlüsünün hepsini içerisinde barındırıyor.

Örnek: Sinema filmi promosyonu

Şimdi inceleyeceğimiz örnek Huffington Post’tan ve Skynet’in bizim bildiğimizden çok daha fazla gerçekçi olması ile ilgili. Skynet’i hatırlıyorsunuz değil mi? Hani şu Terminatör’deki Skynet’ten bahsediyoruz.

huff-post-by-terminator

Makaleye yakından baktığınızda “presented by Terminator Genisys” ibaresini göreceksiniz. Bu da Terminatör filmini pazarlamak amacını taşıyan son derece başarılı ve geleneksel yöntemlerin ötesine geçen bir advertorial olmuş.

Örnek: Restoran promosyonu

Thrillist’de yayınlanan aşağıdaki örneğe bakın;

thrillist-by-TGIF

Haberin başlığı “Gelmiş geçmiş en kötü ofis yemeği” ve sizin de gördüğünüz gibi Friday’s sponsorluğunda yayınlanıyor. Tahmin edeceğiniz üzere haberin içeriğinde, her ne kadar gelmiş geçmiş en kötü 13 ofis yemeğinden bahsediyor olsa da, Friday’s’in hoş bir şekilde yer alacağını tahmin edebiliyoruz.

Bu örneğin iyi bir advertorial olmasının sebebine gelelim. Kimse öğle yemeği için Friday’s’i seçmenin ne kadar müthiş bir tercih olduğunu anlatan bir makaleyi paylaşmaz ama gelmiş geçmiş en kötü 13 ofis yemeğini paylaşır. Birlikte çalıştığınız arkadaşlarla paylaşabileceğiniz eğlenceli bir makale/haber. Bu da yüksek engagement anlamına geliyor.

Örnek: Starbucks’ı pazarlamak

Bazen advertoriallar direkt olmaz ve sarmalandıkları içerikle çok hafif bir bağa sahiptirler.
Şu örneğe bir bakın.

the-onion-by-starbucks

Mizah dergisi / websayfası “Onion” bile advertorial oyununa katılıyor ya da sıklıkla adlandırıldığı üzere “sponsorlu içerik” yayınlıyor.
Örnek üretkenlik konulu ve dünya çapında “üretkenliği” arttıran içecekler satmasıyla tanınan Starbucks’ın sponsoru olduğu bir makale.
Her ne kadar makale mizah amacıyla üretkenliği ele alıyor olsa da gördüğünüz gibi Starbucks “hey! Bu işin içinde olmak için sana para ödemeye hazırım!” diyor. Bu da advertorial’ın ne denli güçlü bir silah olduğunun bir diğer ispatı.

Örnek: TV şovu promosyonu

NewYork Times’ın cici çocukları da elbette advertorial oyunundalar. Bu örnekte sponsor Netflix ama lütfen dikkatli bakın.

NYT-by-Netflix

Haber hapishanedeki kadınlarla ilgili ve haberin sponsoru bir Netflix yapımı olan “orange is the new black”. Makalede tabii ki diziden bahsediliyor.
Gördüğünüz gibi advertoriallar sponsorların ürünlerini seyircilere sunmalarının farklı ve son derece zekice yöntemi. Çoğu zaman reklam her iki taraf için de çeşitli faydalara sahip olsa da bazı durumlarda biraz tartışmalı olabiliyor.  Bir farmakoloji firmasının New York Times’da okuyucular için “Kolestrolünüzü BİZİM ilacımızla düşürmek için en iyi yöntemler” başlıklı bir makaleye sponsor olduğunu düşünün. Elbetteki böylesi örnekler etik, ahlak gibi konuları ve değerleri sorgulamamıza neden olacaktır.

Tarihten Advertorial Örnekleri

Aslına bakarsanız Advertorial yeni icat olmadı hatta epey uzun bir süredir etrafımızdaydılar. Reklamın şeytani akla sahip dehası David Ogilvy advertorial tarzı içeriği çok uzun zaman önce yapıyordu. Biliyordu ki tüketici bir reklamı gördüğünde ondan fayda da sağlarsa o reklamı dergiden kesip saklar.

Örneğin, Rinso için yaptığı bir deterjan reklamı o ana kadar yapılan deterjan reklamlarının hepsinden çok daha iyi sonuç vermişti. Çünkü ev işleri ile ilgilenenler reklamı dergiden kesip çamaşır makinelerinin üzerine astılar.

Reklamın içeriğini oluşturan leke rehberine bir göz atın :

ogilvy-advertorial-rinso-stains (1)

David Ogilvy’den verebileceğimiz bir diğer örnek sahip olduğu reklam ajansının Guiness’e yaptığı çalışma olabilir. Bu örnek de Guinness biralarının reklamı olmakla kalmayıp insanların dergiden kesip sakladıkları bir rehbere dönmüştü. Hatta bazı restoranlar bu söz konusu “istiridye nasıl yenir” konulu ilanı çerçeveletip duvarlarına asarak müşterilerine yardımcı olmayı hedeflemişlerdi.

ogilvy-advertorial-guinness-oysters

David Ogilvy reklamı müthiş bilgilerle donatarak çok daha etkili hale getirmişti. Gördüğünüz gibi içeriği öne taşıyan ne kadar işe yaradığıdır.

Advertoriallar neden bu kadar etkili?

Özetle, bir advertorial ile yayını gerçekleştirdiğiniz mecranın kredisini, güvenirliliğini, şöhretini ödünç alırsınız. Bu biraz sinsice olarak nitelendirilebilir, ki bu nedenle yayıncılık sektöründe zaman zaman tartışmalar alevleniyor ancak insanlar çoğunluğu kredisi yüksek bir mecrada yayınlanan şeyin kredisinin otomatikman yüksek olduğunu düşünmeye meyilliler.

wsj

Bu nedenle reklamcılar advertorialları çok severler çünkü normal bir içeriğin içine yerleştiklerinde otomatikman saygıdeğer görünürler.
Elbette bir advertorial’ı gerçekten de “müthiş” yapmanın ve insanların gerçek makalelere kıyasla çok daha fazla beğenmelerini sağlamanın yöntemleri var.

Advertorial metni nasıl oluşturulur?

Advertorial metnini yazabilmeniz için öncelikle “Veren” düşünce yapısına sahip olmanız gerekiyor.
Şayet bir advertorial için ödeme yapacaksanız ödediğiniz rakam ile uzun bir yol katetmeniz gerekir. Bunun için de insanların postu/makaleyi/haberi BEĞENMELERİ; like etmeleri gerekir. Onların içeriğinize engage olmalarını sağlarsınız.

Aklınızda olsun. Yaygaracı reklamlarını kimsenin beğenmediği Spammy* Sarah olmayın!

Untitled-2

*Yazar Spammy Sarah kelime oyunu ile spam: istenmeyen e-posta/mesaj vurgusu yapıyor.

Daha çok müthiş içeriklerine satış amacını hafifçe harmanlayan Giving Gary olmak istediğinizi biliyoruz.

Giving Gary normal makalenin verdiğinden çok daha iyi bilgi vermek için çabalar! Bu yüzden onun paylaşımlarını herkes sever! Dahası ürününden advertorial’ın içerisinde bahseder ama kimse bunun yaygaracı bir reklam olduğunu düşünmez çünkü bir advertorial’ını %70 müthiş içerik + %30 satış formülüne göre oluşturur.
Aklınızda olsun!
%70 müthiş ücretsiz içerik + %30 satış.

Untitled-3

Satış, pazarlama çabanız içeriğin %30’undan az olmalı. Bu formülle “BUNU SATIN AL! BUNU SATIN AL! BUNU SATIN AL!” diye bağırmaktan çok çok daha fazla engagement elde edersiniz çünkü paylaşımınız hali hazırda ilgi çekici bir içeriğe sahiptir ve okuyucularda şu hareketleri elde etmenizi sağlar:

• Makaleyi / haberi paylaşmak
• Makaleyi baştan sona okumak
• Satın alım oluşturmak

[/vc_column][/vc_row]

No Comments

Post A Comment